Co zabrać na rejs ?

Wpisałeś w wyszukiwarkę czarter jachtów na Mazurach, znalazłeś jacht, zawarłeś umowę z Armatorem. Za kilka tygodni rozpoczyna się Twój pierwszy rejs po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i zastanawiasz się co ze sobą zabrać? Zapraszam do lektury.

Na samym początku warto wspomnieć o ty m, że na jachcie jest dość mało miejsca i lepiej zapomnieć o walizkach z twardym stelażem. Najlepiej sprawdzi się miękka torba podróżna, klasyczny worek żeglarski jest niestety niepraktyczny*. Przed wrzuceniem rzeczy do torby warto je spakować w foliowe worki.

*szybkie odnalezienie czegoś w takim worku jest bardzo trudne. Bardzo często trzeba opróżnić go przynajmniej w połowie, aby znaleźć np. okulary przeciwsłoneczne. Torba z suwakiem jest bardziej komfortowa.

1. Poruszanie się po pokładzie jachtu

buty – najlepszym rozwiązaniem będą te na jasnej podeszwie, aby nie zabrudzić pokładu jachtu. Najczęściej jest to klasyczny laminat, często również można spotkać jachty z teakiem* na pokładzie.  Ze względów bezpieczeństwa powinny być to „kryte” buty, a nie śliskie klapki. Często na długie rejsy warto również zabrać kalosze. Zabronione są wszelkiego rodzaju buty na obcasie – zniszczą pokład.

*teak – drewno tekowe, które ze względu na znaczną naturalną zawartość substancji oleistych i kwasu krzemowego nie nasiąka wodą i jest odporne na działanie czynników chemicznych

kurtka – popularny sztormiak, czyli kurtka przeciwdeszczowa to najlepszy kompan każdego żeglarza na Mazurach. Pogoda na tym akwenie potrafi być zmienna, a ten rodzaj okrycia chroni także przed zimnym wiatrem. Kurtki żeglarskie odróżniają się od innych tzw. wysokim kołnierzem. Utrudnia on, dostanie się wody do wewnątrz.

Najlepiej, aby nie były to „sztormiaki ogrodowe”, lecz profesjonalna odzież oddychająca.

spodnie – również warto, aby były wodoszczelne i oddychające. W sklepach żeglarskich bardzo często można je kupić w komplecie ze sztormiakiem. Warto przed zakupem zasięgnąć rady bardziej doświadczonych żeglarzy. Nie zawsze „drogi’’ sztormiak to dobry sztormiak. Zapewnią większy komfort podczas żeglugi.

okulary przeciwsłoneczne – pochłaniające promienie UV, warto je zabezpieczyć sznurkiem, aby nie wpadły nam do wody. Profesjonalne modele okularów „blokują dostęp” bocznych promieni słońca.

czapka – ochroni nas w upalne dni przed nadmiarem słońca, najlepiej szybkoschnąca.

rękawiczki – praca na szotach lub cumach może być problematyczna wtedy, gdy załoga ma delikatne dłonie. Specjalne rękawiczki żeglarskie zapewnią doskonałą ochronę.

Na ciepłych akwenach doskonale sprawdzi się lniana koszula z długim rękawem. Ochroni nas przed słońcem. 

2. Kosmetyki

Wizyty w porcie to także kąpiele pod prysznicem. Dlatego nie zapomnij o klapkach i ręczniku. Poza  kosmetykami, których używasz na „lądzie warto zabrać:

• filtr przeciwsłoneczny,
• spray na komary,
• krem nawilżający
• krople do oczu

W zależności od pory roku temperatura powietrza się zmienia. Jednak nawet w „środku” sezonu noce i poranki potrafią być dość chłodne. Lepiej wyposażone jachty posiadają ogrzewanie i nawet w październiku pod pokładem jachtu jest ciepło i sucho. Podczas żeglugi szczególnie na łodziach żaglowych wiatr, który w upalne dni jest błogosławieństwem, potrafi nas skutecznie „wychładzać”. Dlatego warto zabrać ze sobą ciepły sweter, grubsze spodnie i kubek termiczny. Zimowe czapki nawet na szlaku WJM są bardzo często spotykane.

Jachty motorowe typu houseboat w większości przypadków mają osłonięty kokpit, dlatego tam wiatr podczas rejsu tak mocno nam nie dokucza. Często też można się spotkać z ogrzewaniem owego kokpitu.

 

3. Przydatne rzeczy

mapy nawigacyjne, choć skutecznie wyparte przez aplikacje na androida lub IOS warto jednak ze sobą zabrać, telefon potrafi się zwyczajnie rozładować lub stracić sygnał.

Na śródlądziu określenie swojego położenia może jest mniej istotne niż na słonej wodzie, jednak ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo żeglugi.

śpiwór – warto o nim wspomnieć, bo nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Coraz częściej można spotkać w ofertach firm czarterowych również świeża pościel w ramach czarteru, jednak w większości przypadków jest to sprawa opcjonalna i wiąże się z dodatkową opłatą.

Kamizelka ratunkowa – wszystkie jachty oddawane w czarter mają, a na pewno powinny mieć komplet środków ratowniczych dla całej załogi, jednak wielu żeglarzy zabiera własne kamizelki ze sobą, coraz częściej na pokładach jachtów można zobaczyć kamizeli pneumatyczne